Elromlott egy szórakoztató elektronika vagy háztartási eszközöm töltője mit tegyek.
Elnézést a közhelyes cikk címért, de a legtöbb vásárló, aki betéved egy műszaki üzletbe, a töltő szót használja a dugaszadapterekre (hálózati adapter). Ebben a bejegyzésben ezt a témakört mutatom be, hogy milyen típusok vannak, mire kell ügyelni a vásárlás során. A különböző eszközöknél milyen jelölések vannak, milyen adatokat kell figyelembe venni.
Három fontos adat található meg ezeken a tápegységeken, amiket vásárlás során figyelembe kell venni.
Csatlakozó méret: Ezek az adaptereket különböző csatlakozó mérettel vannak szerelve. Kell egy külső és egy belső átmérő, ezt sok esetben tolómérővel lehet lemérni. De ha nem rendelkezünk ilyen mérőműszerrel, akkor érdemes elvinni a készüléket a boltba és azt mondani az eladónak, hogy ehhez a berendezéshez szeretnék egy adaptert. Előfordulhat az, hogy nem tudnak az üzletben olyan tápegységet adni, amin ugyanolyan méretű csatlakozó van, mint a mi meghibásodott adapterünkön. Ilyenkor lehet megoldás az univerzális tápegység.
univerzális dugasztápegység
Adapter Adattáblája
Még egy nagyon fontos dolog van, amiről nem írtam. Az a polaritás. Az esetek nagy többségében belső pozitív lesz.
Vannak ac tápegységek, ami váltó feszültséget adnak le. Ezek a ritkábbak, de össze lehet futni velük az életben. Pótlásukkal és szerelésükkel jelen bejegyzésben nem foglalkoznék vele. Ezt egy külön bejegyzésben teszem meg.
![]() |
ac tápegység kimeneti feszültség:24v 20va ami 20w felel meg.